UV filtr – sluneční brýle se nosí hlavně kvůli ochraně zraku před působením škodlivé složky UV (ultrafialového) záření. Efektivita UV filtru se značí číslicí, přičemž tu platí přímá úměra (čím vyšší číslo, tím větší ochrana). Minimum je 400, brýle pod touto hodnotou byste vůbec neměli používat na slunci.
Pánské i dámské sluneční brýle by měly být také certifikovány podle EEC standardu, což v praxi znamená, že skutečně jejich skla pohlcují jak složku UV-A, tak i UV-B ultrafialového záření.
Polarizační filtr – brýle s polarizačním filtrem jsou velice vhodné pro každého, kdo se pohybuje v blízkosti silnice, nebo je přímo účastníkem silničního provozu. Polarizační filtry mají za úkol odclonit nebezpečné odlesky ze slunečního svitu, které mohou být příčinou oslnění např. při jízdě na kole, na koloběžce, na motorce a v autě. Oslnění řidiči tak mohou na okamžik ztratit orientaci v prostoru a mohou způsobit nebo se stát obětí dopravní nehody. Polarizační filtry se hodí také např. při výletu do přírody s cílem na nějaké rozhledně, kdy pozorujete vzdálený horizont, a slunce vás přitom neoslňuje.
Tvar obroučku – jedna z nejdůležitějších věcí, která vás bude při nákupu slunečních brýlí zajímat, je zda vám dobře padnou, nebudou vás obtěžovat při pohybu a budou také mít odpovídající tvar obroučku, aby byl vhodný k vašemu tvaru obličeje. Existují čtyři základní tvary obličeje – hranatý, trojúhelníkový, oválný a kulatý. Pro každý z nich se hodí jiné typy obroučků. Pro hranatý obličej spíše oválného nebo kulatého tvaru, který tu hranatost zjemní. Pro kulaté obličeje se zas naopak hodí hranatý tvar, který tím zvýrazní ženskou krásu. A pro obličeje trojúhelníkové byste mohly využít trojúhelníkové obroučky, tzv. pilotní brýle. Pro oválný obličej se nejvíc hodí brýle hranaté, např. obdélníkové či čtvercové, anebo mírně oválné.