Hlodavci na zahradě či v domácnosti, to je problém, který se musí okamžitě řešit. Víte, jak si s hlodavci, co nejsnáze poradit? Poradíme, co pomáhá.
Zbavte se hlodavců na zahradě i v domácnosti – Vsaďte na vůně i jiné odpuzovače!
Hlodavci nám škodí v domácnosti i na zahradě, umí napáchat nemalé škody, nehledě na to, že takoví potkani mohou být i přenašeči nejrůznějších nemocí. Je tedy logické, že se těchto škůdců chceme co nejrychleji zbavit. Na zahradě nejčastěji škodí krtci, myši ale i hraboši. Do domácností si nejčastěji najdou cestu v chladnějších měsících myši nebo potkani. Co na ně zabírá a jak si s nimi poradit?
Vyžeňte je, stačí vědět, co nemají rádi
Všichni víme, že deratizace je obtížný proces a vyhubit či vyhnat všechny záškodníky, není snadné. Pokud se potýkáme v domácnosti s potkany, je to asi největší problém, myši nás mohou ohrožovat, pokud je jedinců až příliš, v tomto případě je vždy lepší, obrátit se na deratizační firmu, která problém vyřeší za vás. Pokud se jedná ale jen o několik jedinců, na myši v domácnosti i na zahradě si můžete klidně troufnout sami. A co pomáhá? Klasické pastičky na myši jsou asi nejznámější, stačí políčit nějakou tu pochutinu a myš se snadno do pasti chytne, ovšem pozor, někomu nedělá následná likvidace mrtvého zvířete zrovna dobře, a proto existují i jiné možnosti.
Všichni hlodavci nesnáší výrazné vůně, to co nám voní, oni nemohou ani vystát. Určitě tak domů nebo zahradu pořiďte levandule, mátu nebo vsaďte na ořešákové listí. Pomoci může i heřmánek. Co se týče bylinek, pokud si netroufáte vysadit si živé rostlinky, klidně vyzkoušejte ty sušené. Pomáhají ale i zvuky, nemusíte se však obávat, že by vás nějaké výrazné zvuky musely rušit.
Vyplašte je
V obchodech tyto odpuzovače najdete jako akustické plašiče hlodavců. Z nich se line zvuk, který hlodavci nesnesou, nemohou být v jeho blízkosti a tak je zaručeně vyženete ze svého území. My lidé ale ani domácí zvířata však tyto převážně ultrazvukové tóny neslyšíme, opravdu vás tak nic nebude rušit. Plašiče jsou buďto jen na bázi ultrazvuku nebo se někdy kombinují ultrazvukové tóny s akustikou. Tyto zvukové plašiče se dají využít jak doma, tak i venku na zahradě.
Hlodavci se do našich obydlí stahují zejména kvůli potravě, ale také když se chtějí schovat například před chladem. Pokud můžete, braňte se i tím, že řádně ucpete všechny otvory, kterými by se hlodavci dovnitř do domu či chalupy mohli dostat. To je asi ta nejlepší prevence.