Stavební profese, například obkladači nebo sádrokartonáři, mají pracovní podmínky poněkud snazší, než instalatéři, protože pracují s pevnými stavebními bloky. Sádrokarton se vám zkrátka nikam nerozlije, a jakmile desku opřete o zeď nebo ji přišroubujete do opěrné kovové konstrukce, setrvá na svém místě. S vodou je to obtížnější, tu musíte doslova zkrotit, aby tekla jen tam, kde má, a to ještě pod určitým tlakem.
Sádrokarton vám po určité době může třeba prasknout, stává se to u nadměrně namáhaných konstrukcí, ovšem v takovém okamžiku stačí vzít do ruky stěrku a prasklinu vyspravit, případně použít silikonový pružný tmel. Když ovšem praskne vodovodní potrubí nebo armatura, vyžaduje to obtížnější zásah. Situaci ještě komplikují místa, kde je voda rozváděna pod povrchem zdiva.
Může se stát, že voda praskne někde ve zdi nebo pod podlahou, např. u podlahového topení, a průsak se rozšíří do dvou čtverečních metrů, takže stěží odhadnete, kde přesně se trhlina nachází. Znamená to pak vybourat obrovskou plochu a s trochou štěstí prasklinu dohledat a provést nápravu. U podlahového vytápění je to doslova katastrofa, protože to znamená obrovský zásah do stavební konstrukce.
Naštěstí se těmto situacím dá snadno předejít. Úniky vody se dnes vyhledávají speciálními metodami, např. poslechovými tyčemi Hykron nebo formovacím plynem, který obsahuje vodík – nejlehčí plyn, snadno pronikající i skrze velmi drobné skulinky. Defekty se tak odhalí během krátké doby, a to velice přesně, takže pak odpadne náročné bourání velké plochy a stačí pouze odebrat zdivo či obklady na velmi malé ploše.
Oprava závady je následně velmi snadná, a tu mohou zajistit instalatérské firmy, které provedou detekci úniku vody. Nemusíte se tedy zdráhat instalovat topení v podlaze a můžete být bez obav, co kdyby náhodou někde něco prasklo.