Linka bezpečí je společnost, která pomocí telefonátů zachraňuje denně několik životů. Nejvíce se setkávají s tím, že dítě zavolá o pomoc proto, že ho někdo uráží na sociální síti a ono si neví rady. Může se jednat o vulgární výrazy, přidávání zesměšňujících fotek či zveřejňování intimních informací o dítěti.
Kyberšikana je velkým problémem, který se řeší na školách se školními psychology. Jak taková návštěva školního psychologa ve třídě probíhá a jaký by měl být výsledek mluvení s dětmi o kyberšikaně?
Psychologa většinou pošlou do třídy, kde je podezření buď na fyzickou a psychickou šikanu nebo na kyberšikanu. V případě kyberšikany psycholog vyslechne děti jedno za druhým. Pokládá otázky, které nejsou cílené, avšak pomohou psychologovi rozpoznat, které děti by mohly šikanovat a které jsou naopak šikanovány. Pomocí diskuze, her a pouček děti donutí se nad sebou zamyslet. Žáci velmi často skončí u toho, že se zapřísáhnou, že by nikdy žádného ze spolužáku nešikanovali, protože je to naprosto proti jejich morálce. Po skončení této návštěvy by mělo dětem, které někoho šikanují, dojít, že návštěva tu byla kvůli nim. Očekávaný výsledek je ukončení tohoto ponižování mezi dětmi. Co když se ale situace ještě více vyhrotí?
Vyřídím si to s tebou na Facebooku!
Může se stát, že šikanující dítě se rozhodne, že ponižované dítě ještě více zesměšní, protože to považuje za dostatečnou odvetu za návštěvu psychologa. Na sociálních sítích je pro ně krásné to, že žádná zatím nemá jakousi cenzuru příspěvků. Nikdo neprohlíží, zda by text, fotka či video mohlo někoho následně zesměšnit a zničit mu život, bohužel ani nejspíš není způsob, jak to takto praktikovat.
Mluvte s dětmi
Pokud máte pocit, že se Vaše ratolest chová v posledních dnech uzavřeně, nechce jíst a je unavené, zkuste s ním promluvit. Dost možná by mohlo být právě obětí nevyzpytatelné kyberšikany.