Na začátek je dobré si uvědomit, jak stará kočička je. Pokud se jedná o malé několika měsíců staré kotě, pak bude jeho učení na toaletu jednodušší. Protože stejně jako malé děti, i kočky jsou v raném věku velmi snadno a rychle učenlivé.
Čím mladší, tím rychlejší?
Pokud si domů přinesete koťátko čerstvě od jeho maminky, setkává se poprvé s novým prostředím. Zvyká si na váš byt a poznává všechny pachy věcí. Důležité je, seznámit kotě s toaletou obsahující písek ihned první moment po příchodu domů. Měla by to být první věc, se kterou se malý mazlíček seznámí. Nebojte se kočičku dát přímo do bedýnky s pískem a chvíli ji tam nechat. Mnoho koťat, která se narodí v domácím prostředí, odkouká od své kočičí maminky chození na bedýnku. Potom je to pro vás snadné a koťátko ihned pochopí, k čemu bedýnka s pískem slouží.
Na dospělé se musí s důvtipem
Se starším společníkem už to chce dodržet určitou taktiku, být tolerantní a hlavně trpělivý. Dospělou kočku, která ještě nikdy nechodila na kočičí toaletu, již musíte seznámit s bedýnkou chytře. Velmi ale záleží na povaze kočky. Ta může být ze začátku nedůvěřivá ke všemu novému, s čím se ve vašem bytě setká. Možná nebude chtít spolupracovat a jako toaletu využije všechny prostory bytu kromě bedýnky s pískem. Nezoufejte a vytrvejte, kočku v žádném případě netrestejte ani na ni nekřičte. Pamatujte na to, že ještě neví, na co toaleta slouží. Tudíž ani neví, za co jí trestáte, a nepoučí se. Důležitým krokem je dodržet následující pravidlo. Pokaždé, když kočka vykoná potřebu někde mimo toaletu, vždy vše z místa utřete papírovým ubrouskem a dejte ho do toalety s pískem. Kočku vzápětí položte do bedýnky a nechte jí, aby si spojila pach ubrousku s pískem a bedýnkou. Postup je potřeba stále opakovat a nakonec kočičku pozitivně odměnit po vykonání potřeby na toaletě.