Kdyby byl někdo velký šťoural, tak může namítnout, že na počítači se psát nedá. Má pravdu. Když si před sebe dáte na stůl počítač, tak na něm skutečně nic nenapíšete.
Abychom tedy byli zcela přesní, píšeme na klávesnici, která vysílá pokyny do počítače, který je zde zpracuje a pošle výsledek na monitor. Takto přibližně se to děje, ale ještě jsem neslyšel někoho říkat napsal jsem dopis na klávesnici. Většinou řekne, že napsal něco počítačem, nebo že to dělal v počítači. Jóóó, ta naše čeština, to je věc. Ale pryč od ní.
Takže píšeme tady text na klávesnici, a ten se nám objeví na monitoru v programu, který právě používáme. Nejspíše to bude nějaký writer. V podstatě je nejpoužívanější program od Microsoftu, který si musíte koupit, chcete-li všechny jeho funkce a výhody. Pokud vám stačí základní, pracujte online a zde potřebujete pouze přihlášení.
Druhým takový obřím nástrojem je Libre Office, konkrétně Libre office writer. Je to totéž jako od Microsoftu, jen se jinak obsluhuje, ale v podstatě je jedno v čem píšete. Samozřejmě takových programů je spousta, ale tyto dva jsou ve světě nejrozšířenější a v podstatě již v dnešní době kompatibilní. Ve starých verzích může docházet ke ztrátě formátování. Aha, nevíte oč jde.
Na psacím stroji napíšete text stejným písmem a dopředu si musíte přesně rozmyslet, jak chcete, aby vypadal. Tedy odstavce a tak. Pokud to spletete, musíte vyndat papír a psát znovu.
Ve writeru napíšete text, a pak teprve v klidu si jej můžete formátovat dle potřeby. Udělat odstavce, změnit druh písma, zvýraznit text, prostě to, co chcete a potřebujete.
Na psacím stroji musíte chybu odstranit korekčním papírkem, pokud není povolen, píšete celý text znovu. Použijete-li počítač, vrátíte se v textu tam, kde chyba je a prostě ji opravíte. A pozor, počítač vám dokonce některé chyby sám ukáže tím, že je podtrhne červenou barvou.